Yaz geliyor. Bu da demektir ki; gelsin buz gibi kolalar gitsin milk shakeler. Oysa yüzücülerimiz için bu tarz şeker katkılı ve bol kremalı içecekler oldukça zararlı. Hepsi lop lop yağ oluyor.

O zaman ne yapacağız? Sağlıklı, besleyici ve lezzetli içecekleri kendimiz hazırlayacağız!

Yüzücünüz haricinde, sizin de eğer spor yapıyorsanız rahatlıkla tüketebileceğiniz tüm tariflerde verilen malzemeleri mutfak robotunuzun parçalayıcısından geçirmeniz yeterli. Tercihen bekletmeden tüketilmeli. Anında tüketilmeyecekse mutlaka ısı koruyucu termoslarda saklayıp, en kısa zamanda tüketin.

YAZ ESİNTİLİ SMOOTHIE

Yüzücülerin hızlı bir kahvaltı niyetine bile (antrenmandan hemen önce değil, midede sıvı hacmi olması rahatsız edebilir) tüketebilecekleri bu tarif hurmadan gelen enerji ile yulaftan gelen karbonhidrat, C, A, K vitaminleri ile dolu. Fosfor, demir ve kalsiyum bakımından zengin yaz meyvesi kiraz lezzetine lezzet katıyor.

hurmalı içecek smoothie

3 çorba kaşığı çiğ kaju (1 gece önceden suda bekletilmiş)

3 hurma

10 adet çekirdeği çıkarılmış kiraz

2 yumurta beyazı

3 çorba kaşığı yulaf

4-5 küp buz

382 kalori, 15 gr yağ (2-3 gr’ı doymuş yağ), 58 gr karbonhidrat, 25 gr şeker, 115 mg sodyum, 9 gr lif, 12,5 gr protein içeriyor.

ANTİOKSİDAN ETKİLİ SMOOTHIE

Ara öğün niyetine hazırlayıp tüketilebilecek bu tarif ile; Fenolik bileşenler içeren(Fenolik için bkz) yüksek kolesterol, enfeksiyon ve diyabet düşmanı olan şeftali ve antioksidan etkili yeşil çay ile öğününüze lezzet katabilirsiniz.

şeftelili içecek smoothie1 adet şeftali

1 çay bardağı demlenmiş yeşil çay

2 çorba kaşığı süzme yoğurt

1 çorba kaşığı bal

4-5 küp buz

Taze nane yaprakları (süslemek için)

200 kalori, 4.5 gr yağ (2 gr’ı doymuş yağ), 35 gr karbonhidrat, 33 gr şeker, 28 mg sodyum, 2.2 gr lif, 9 gr protein içeriyor.

KAS TOPARLAYICI SMOOTHIE

Antrenman arasında ve sonrasında yüzücülerin yorulan kaslarını hızla toparlayıp ertesi güne hazırlanmaya yardımcı olacak bu içecek ferah tadı ile öne çıkıyor.

elmalı içecek smoothie

1 yumurta beyazı

1/2 su bardağı çiğ badem

1 adet elma

1 tatlı kaşığı tarçın

1 kahve fincanı yulaf

 

510 kalori, 28 gr yağ (2.5 gr’ı doymuş yağ) 65 gr karbonhidrat, 24 gr şeker, 59 mg sodyum, 17 gr lif, 22 gr protein içeriyor.

ENERJİ DEPOSU SMOOTHIE

Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan yulafı antrenman öncesinde tüketirseniz, egzersiz boyunca kendinizi dinç ve enerjik hissedersiniz. Karpuzdan alınan meyve şekeri fazladan bir kaç kulaç atmanıza yardımcı olabilir. Bu tarif yüksek kalori ve protein içeriği ile yaz aylarında size çok yardımcı olabilir, hem yaz aylarının vazgeçilmezi, ama bir o kadar  da içerdiği şeker oranı ile uzak durmamız gereken karpuza göz kırpıyor. 😉

karpuzlu içecek smoothie

1/2 çay bardağı yulaf

1/2 çay bardağı süt

1 dilim karpuz

6-7 adet suda bekletilmiş kaju

4-5 küp buz

 

 

436 kalori, 18 gr yağ (4.5 gr’ı doymuş), 87 gr karbonhidrat, 17 gr şeker, 51 mg sodyum, 16 gr lif, 24 gr protein içeriyor.

Kaynak: Yeditepe Sağlık 2016/sayı 16

Afiyet olsun,

Berna Çetin Kavili

Yüzücü Annesi ©™